wtorek, 29 września 2015

Dziękujemy za oddanie głosu w Budżecie Obywatelskim

Chciałabym serdecznie podziękować każdemu z Państwa za wsparcie naszej placówki i zagłosowanie na śródmiejskie projekty Budżetu Obywatelskiego na 2016 rok.

czwartek, 24 września 2015

Europejskie Dni Dziedzictwa 2015

Dołączyłyśmy do obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, projektu społeczno-edukacyjnego którego zadaniem jest "edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślanie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego".
Zaprosiłyśmy do biblioteki Panią Halinę Pec, która fotografuje inscenizacje i rekonstrukcje walk, uczestniczy m.in. w corocznym "Marszu na Grunwald". Spotkanie odbyło się pod tytułem: Czy prawdziwych rycerzy już nie ma?
Średniowieczny strój kobiecy składał się: z białej koszuli z lnu (giezło), bawełnianych pończoch (nogawiczki) podtrzymywanych tasiemką zapinaną na sprzączkę pod kolanem, butów ze skóry ze spiczastym noskiem, wełnianej lub lnianej sukni spodniej, z sukni wierzchniej sznurowanej lub zapinanej na guziki cynowe. Kobiety przepasały się paskiem, zawieszając przy nim zawieszkę - amulet np. z dzwoneczkami, nosiły również torebkę kaletkę. Na głowę zakładały kapturek (gremlin) lub chustkę z białego lnu, a pod chustką zawicie z białej bawełny. Okryciem wierzchnim był płaszcz krojony z półkola lub koła z podszewką, pod szyją zapinany na metalową zapinkę.

spytacie "a rycerze? są, czy ich nie ma? poszukamy...

Zdjęcia wykonały Panie: Halina Pec i Iwona Niedźwiecka.

czwartek, 17 września 2015

BUDŻET OBYWATELSKI 2016

Gorąco i serdecznie zapraszamy do głosowania na nasze projekty. Szczegóły znajdą Państwo tutaj 

czwartek, 10 września 2015

"Japońskie impresje" - wystawa prac Mariusza Gosławskiego

Japonia - Kraj Kwitnącej Wiśni to: Konfucjusz, samuraje, seppuku, judo, sumo, gejsze, maiko, kimono, origami, bonsai, ikebana, kaligrafia, haiku, sushi, żurawie, ryż...
Do końca września, w bibliotece na Brzeźnej można oglądać prace Mariusza Gosławskiego inspirowane kulturą Japonii. 
To już wernisaż. 
Były i życzenia dla artysty z okazji 35 urodzin, i nauka jedzenia pałeczkami, i zielona herbata, i podglądanie warsztatu pracy (pokaz malarstwa sumi-e). Sami zobaczcie.