środa, 20 marca 2013

Dzień Przyjaźni Polsko - Węgierskiej

 Obchodzony w naszym kraju od 2007 r. Wtedy to Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił, że 23 marca będzie Dniem Przyjaźni Polsko - Węgierskiej. Analogiczna uchwała została przyjęta przez Zgromadzenie Narodowe Republiki Węgierskiej.
"Od ponad 1000 lat Polacy i Węgrzy żyją w tej samej części Europy, tworząc trwałe więzy łączące oba narody na wielu płaszczyznach: politycznej, społecznej, kulturalnej i ekonomicznej. []
          W drugiej połowie XVI w. na tronie polskim zasiadał Węgier Stefan Batory, za którego panowania Polska przeżywała jeden z najświetniejszych okresów w swojej historii. W XIX w. polski gen. Józef Bem wsławił się sukcesami w walce o wolność Węgier i został wodzem armii węgierskiej. W roku 1956 Polacy udzielili spontanicznego poparcia uczestnikom i ofiarom powstania budapeszteńskiego.
         Wspólne losy, wspólni bohaterowie, wspólni wrogowie i przyjaciele, wszystko to sprawiło, że między narodami polskim i węgierskim zrodziła się i utrwaliła autentyczna sympatia i głęboka przyjaźń."
Marszałek Sejmu: M. Jurek - fragm. Uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dn. 16 marca 2007 r. 


 Gościliśmy w bibliotece członków Towarzystwa Przyjaźni Polsko - Węgierskiej i seniorów z Domów Dziennego Pobytu z dzielnicy Śródmieście. Pani Ewa Chałaj, Prezes Towarzystwa wygłosiła prelekcję nt. "Węgry wczoraj i dziś", a dla widzów był konkurs z wiadomości o Republice Węgierskiej.
Członkowie Towarzystwa udostępnili nam materiały na wystawę upamiętniająca 165. rocznicę Wiosny Ludów i Dzień Przyjaźni Polsko - Węgierskiej.
Zespoły seniorów uhonorowali Dzień Przyjaźni wiązanką polskich i węgierskich piosenek. 

 Zespół seniorów "Nasza Przystań" z Domu Dziennego Pobytu z ul. Piotrkowskiej.
 Zespół seniorów "Radość" z Domu Dziennego Pobytu z Al. Kościuszki.

 "Niezapominajki" z Domu Dziennego Pobytu z ul. Jaracza.
Zespołom akompaniował Pan Marek Krześlak.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz