czwartek, 24 listopada 2016

Sienkiewicz. O Sienkiewiczu. Z Sienkiewiczem.

"Portret Henryka Sienkiewicza", 1899, autor Kazimierz Mordasewicz, 
własn. Muzeum Narodowe w Warszawie.
Henryk Sienkiewicz - powieściopisarz, nowelista, dziennikarz, publicysta. Pierwszy polski laureat literackiej nagrody Nobla, którą otrzymał w 1905 roku. Był wielbiony przez pokolenia rodaków za budzenie poczucia narodowej wspólnoty i politycznego ducha.
Urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej na Podlasiu, zmarł 15 listopada 1916 roku w Vevey w Szwajcarii.
Kto z Was nie czytał W pustyni i w puszczy, Krzyżacy, Ogniem i mieczem, Potop, Pan Wołodyjowski, Rodzina Połanieckich, Quo vadis, Latarnik, Janko Muzykant?
Kto z nas nie podróżował przez Afrykę razem ze Stasiem Tarkowskim i Nel Rowlison i parą czarnoskórych przyjaciół - Kalim i Meą. A może Wasze domowe psy nazywaliście Saba?
Która z dziewczyn nie chciała być porwana przez Azję Tuhajbejowicza jak Baśka Wołodyjowska?, a może chciała być Heleną Kurcewiczówną, którą więził Bohun, a kochał Skrzetuski?, Oleńką Billewiczówną, którą miłował Kmicic?, a może Ligią, piękną branką chrześcijańską pochodzenia słowiańskiego, którą kochał młody patrycjusz Winicjusz?, Jagienką kochająca rycerza Zbyszka z Bogdańca?, a może Marynią Połaniecką mającą cechy charakteru pierwszej żony, a urodę drugiej żony Henryka Sienkiewicza?
Utwory pisarz tworzył ku pokrzepieniu serc, była w nich i przygoda, i potyczki, ucieczki, porwania i romans. 
Nasze spotkanie z Sienkiewiczem i jego twórczością ph. "Czym było moje życie? Cierpieniem, nie zaspokojoną żądzą i zadawaniem sobie ciągłych pytań bez odpowiedzi" zaczęliśmy pokazem multimedialnym przybliżającym postać pisarza. Były też ciekawostki i anegdoty o Sienkiewiczu. I występy zespołów seniorów. 
Śpiewaliśmy: Rotę, Więc pijmy wino, szwoleżerowie, Pieśń strzelców, Ostatni mazur, Bywaj dziewczę zdrowe, Ułani ułani, oraz filmowe przeboje z adaptacji utworów Sienkiewicza - Dumka na dwa serca, Rzeka marzeń, Ballada kresowa. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz